28 czerwca (sobota), o godz. 20, w Autonomicznym Centrum Społecznym (ul. Cicha 4, w Lublinie), odbędzie się spotkanie z Marthą Cooper – legendarną już dokumentalistką nowojorskich ulic oraz narodzin graffiti, hip-hopu i breakdance począwszy od lat 70-tych XX wieku.
Martha Cooper, 74 letnia amerykanka, fotografować zaczęła w wieku 6 lat za sprawą ojca – pasjonata tej formy sztuki i właściciela sklepu fotograficznego, który podarował jej pierwszy aparat. Od samego początku najbliższe jej było dokumentowanie tego, „co na ulicy ekscytujące” i znaczące w danym czasie, i w danym społeczeństwie. Niewątpliwie na jej sposób postrzegania świata wpłynęły transkontynentalne podróże – w tym wolontariacki pobytu w Tajlandii z Korpusem Pokoju, ukończenie etnologii i sztuki, czy w końcu dyplom z antropologii na Oxfordzie. Martha Cooper związana była m.in. z New York Post, czy National Geographic.
W 1984 roku wydała wraz z Henrym Chalfantem, swoją pierwszą książkę Subway Art. Pionierską i do dziś jedną z najważniejszych publikacji o szeroko rozumianej sztuce ulicznej. Jej zaangażowanie w dokumentację środowiska twórców graffiti i hip-hopu, zapewniło jej szacunek i wysoką pozycję w tym zmaskulinizowanym świecie.
Martha Cooper przykłada szczególną uwagę do podkreślenia roli kobiet w kulturze miejskiej i chętnie uwiecznia je swoich fotografiach – np. wspólnie z Niką Kramer i Aną “Rokafella” Garcia wydała w 2005 roku książkę o b-girls, czyli dziewczynach tańczących breakdance („We B*Girlz“). Ponad to od kilkunastu lat zbiera przykłady reklam, plakatów, pocztówek itp. dokumentujących kobietę w reklamach firmy Kodak (www.kodakgirl.com). Na podstawie jej ogromnej kolekcji w 2012 roku John Jacob, wydał książkę „Kodak Girl : From the Martha Cooper Collection“.
Przez te wszystkie lata Martha Cooper nigdy nie rozstaje się z aparatem, zawsze gotowa, by uchwycić na kliszy to, co jej najbliższe i według niej najbardziej naturalne – codzienne życie miasta.
Spotkanie odbędzie się po wernisażu wystawy Marthy Cooper zatytuowanej „Evolution of a Revolution” – pierwszej prezentacji prac tej artystki w Polsce – z jej osobistym udziałem.
Brain Damage Gallery to pierwsza w Polsce galeria skupiona na writingu (klasyczne graffiti) – prezentująca ewolucję tej formy twórczości oraz promująca najlepszych artystów. Brain Damage Gallery to także swoista kontynuacja czasopisma „Brain Damage Magazine” ukazującego się w latach 1997-2006 na trzech kontynentach.