Największe cykliczne wydarzenie sztuki ulicznej w Polsce, czyli szósta edycja Lubelskiego Festiwalu Graffiti (LFG): ALL MY CITY. W programie działania ponad 60 twórców z całej Europy, premiery publikacji i filmów, dyskusja panelowa oraz międzynarodowa wystawa w Brain Damage Gallery.
Hasło ‚All My City’ było kluczem do odkrywania miasta i myślą przewodnią VI edycji festiwalu. Edycji, którą zdominowała prawdziwa twarz graffiti. Przez co, w odróżnieniu od większości polskich i europejskich festiwali, nie tworzyliśmy estetyzujących murali ani nie kreowaliśmy artystów ulicznych. Wróciliśmy do korzeni – skupiając się na klasycznym graffiti i doceniając jego rolę w kształtowaniu tożsamości miasta. Oddaliśmy hołd spontaniczności, autentyczności i żywej pasji towarzyszącej uznanym twórcom z Europy.
Festiwal rozpoczął się w piątek 30 sierpnia o 19:00 wystawą ‚All My City In… Urban Landscapes through the Eyes of Graffiti Writers’. Pokazaliśmy w niej, jak writerzy z całego świata postrzegają miasto i ukazują jego fenomen. Projekt z pogranicza etnografii wizualnej i sztuki miał na celu poznanie rozmaitych sposobów percepcji i definiowania miasta. Warto zaznaczyć, że wyłaniający się na wystawie obraz mógł być daleki od oczekiwanych wzorców prezentacji ulicznych działań. Ale pytanie „jak writerzy z całego świata widzą przestrzeń, w której tworzą”, warte było ryzyka.
W wystawie udział wzięli m.in.:
A1One/Iran,
Bart/Myanmar,
Basick/Peru,
Bostone/Poland,
Boris (The Grifters)/Bulgaria,
Buni/Spain,
Point/Czech Republic,
Does/Brasil,
Ekin/Hungary,
Fisek/Chile,
GrisOne/Colombia,
Inka /Germany,
Jacek Walesiak/ Poland,
Jotemel/Poland,
Kripoe/ Germany,
Miesto/Poland,
Minzo/India,
Nug/ Sweden,
Pantal/Poland,
Potiks/Poland,
Reno/Poland,
Roes/Poland,
Sput/Lithuania,
Stan/Russia,
Tius/Poland,
Vino/Spain
Odbiór wystawy wzbogacił tematyczny set przygotowany przez Ducziego/ Champion Sound Show
W kolejnych dniach festiwalu odbyły się m.in:
jam graffiti z udziałem kilkudziesięciu writerów z Europy, dyskusja panelowa: „Jakiej sztuki w przestrzeni potrzebuje Lublin, realizacja muralu „The Graffiti God”, długo oczekiwane światowe premiery filmu ‚Papas 3’ oraz albumu ‚Ekin Subways. 1998-2013’. A na koniec preview historii polskiego graffiti „Graffiti Goes East” oraz dobre imprezy muzyczne.
Festiwal zakończyła dyskusja Jakiej Sztuki w Przestrzeni potrzebuje Lublin?
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy różne osoby zaangażowane w przedsięwzięcia lokujące sztukę w przestrzeni Lublina: artystów, animatorów, organizatorów, historyków i krytyków sztuki oraz odbiorców. Którzy wspólnie starali się znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie: jakiej sztuki w przestrzeni potrzebuje Lublin?
Podjęty problem zdaje się dziś szczególnie istotny, bowiem z jednej strony wzrasta liczba wydarzeń artystycznych wykorzystujących tkankę miejską, a sztuka w przestrzeni zdaje się przeżywać swój renesans. Z drugiej jednak strony organizatorzy działań często rozdarci są pomiędzy akcje estetyzujące i prowokujące, lub dopiero poszukują klucza do własnych działań w przestrzeni publicznej. Niekiedy zapominając, że to odpowiedzialne działanie, w którym spotyka się subiektywna wartość dzieła z takimi kwestiami jak wspólnotowość, społeczne oddziaływanie, czy w końcu – funkcja sztuki.
Dlaczego tak się dzieje? Jakie cele stoją za inicjatywami związanymi ze sztuką w przestrzeni Lublina? Co tymi działaniami chcemy osiągnąć? Na jaki problem owe działania mają być odpowiedzią i komu mają służyć?
Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź: Cezary Hunkiewicz (socjolog, animator kultury, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej), Jarosław Koziara (artysta), Hubert Mącik (Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie), Szymon Pietrasiewicz (animator kultury, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Rewiry), Magdalena Ujma (krytyczka sztuki, kuratorka wystaw), Barbara Wybacz (kulturoznawczyni, ACK Chatka Żaka), Krzysztof Żwirblis (artysta, kurator, historyk i krytyk sztuki).
Spotkanie poprowadziła: Marta Ryczkowska (historyczka i krytyczka sztuki).
——————
Szczegółowy program:
PIĄTEK 30/08/2013,
19:00 – wernisaż wystawy ‘All My City In’ w [ Brain Damage Gallery ]
20:00 – Premiera PAPAS 3 [Brain Damage Gallery]
22:00 – afterparty z Dj Blekotem oraz Pantalem [ Most Kultury ]
SOBOTA 31/09/2013,
12:00 – Graffiti Jam [Stary Bompark, Skwer przy Centrum Kultury w Lublinie i inne lokalizacje]
20:30 – Premiera EKIN SUBWAYS. 1998-2013 [ Soul’n’Pepper ]
21:00 – Graffiti Goes East. Book Preview. [Soul’n’Pepper]
21:30 – Regular Rebel. Special Preview [Soul’n’Pepper]
< 21:30 – afterparty [Soul’n’Pepper]
NIEDZIELA 01/09/2013
12:00 – Graffiti Jam [Skwer przy Centrum Kultury w Lublinie, ściana przy ul. Daszyńskiego]
09/09/2013 – 15/09/2013
“The Graffiti God” mural by KAOS and FITS
CZWARTEK 17/09/2013
18:00 – Dyskusja Jakiej Sztuki w Przestrzeni potrzebuje Lublin?
Projekt nie byłby możliwy bez pomocy naszych Partnerów:
Galeria Koloru
Perła
MTN-WORLD
Good Looking Studio
Prosto Shop Lublin
Drukarna Akapit
Rabeko.pl
Centrum 51/ pokoje gościnne
Endiesonix.net
Most Kultury
Soul n Pepper
——————
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
——————
Media: sosm.pl / mixtape.com.pl / urbanpirates.org / Format. Pismo Artystyczne / Concrete Magazine / Kurier Lubelski