LFG 2009

6 dni, kilkudziesięciu artystów i kilkaset metrów ścian. Do tego dyskusje, wystawy i międzynarodowa twórcza współpraca. Tak w skrócie można opisać Lubelski Festiwal Graffiti 2009: EuroJam Session.

Przez pierwsze trzy dni Festiwalu (15-18.06.2009), w ramach jednej z festiwalowej akcji – „Visual City” – w siedmiu miejscach miasta jednocześnie powstawały obrazki sztuki ulicznej.

Pierwszego dnia Festiwalu, w poniedziałek wieczorem (15.06.2009), w klubie Tektura odbył się mini Jam Session. Przybyli do Lublina twórcy wspólnie przygotowywali się do tygodniowego festiwalu, najpierw prezentując przygotowane wcześniej prelekcje na temat rozwoju nurtów tworczości niezależnej w ich krajach, a następnie tworząc koncepcje i szkice prac na następne dni. Niektóre z małych dzieł trafiły potem na naszą wystawę – którą można było potem oglądać pod nazwą„Exhibition” w Warsztatach Kultury (18-20.06.2009).

W tym roku Festiwal przebiegał pod znakiem ciągłej walki z pogodą. Deszcz, który przez tydzień imprezy regularnie nawiedzał Lublin, utrudniał i opóźniał malowanie pod gołym niebem i trochę psuł humory, jednak nie przeszkodził w osiągnięciu ostatecznego efektu.
Wtorkowe i środowe wieczory (16-17.06.2009) koronowały całodniowe, intensywne malowanie i zabawę w berka z pogodą, zamieniając się w niewielkie kluby dyskusyjne kina branżowego. Dzięki uprzejmości dyskoteki Chonabibe! zorganizowaliśmy pokazy filmów dokumentujących fenomen i zróżnicowanie sztuki ulicznej. Wieczory „Cinema Art” spotkały się z dużym zainteresowaniem młodych Lublinian.

W czwartek, (18.06.2009), kiedy artyści kończyli malowanie swoich prac w miejscach rozrzuconych po całym Lublinie otworzyliśmy wystawę – „Exhibition”. Dzięki wsparciu i współpracy z Robertem Kuśmirowskim, w przestrzeni Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki mogliśmy zaprezentować kilkadziesiąt obrazów autorstwa uczestników Festiwalu i polskich artystów niezależnych. Zebrane prace mile zaskakiwały różnorodnością warsztatową oraz koncepcyjną.

Piątek (19.06.2009) minął pod znakiem elementu Festiwalu pod nazwą –”Installations”.  Przemoknięte, nadwerężone instalacje nie wytrzymały naporu rozentuzjazmowanej przyrody i rozpadły się uniemożliwiając dalsze malowania.

Sobota (20.06.2009) to dzień na naszych imprezach tradycyjnie przeznaczony na „styl wolny” i udział wszystkich chętnych w tworzeniu wspólnej ściany. W ramach akcji„Open Painting”, na ogromnej ścianie przy ul. Daszyńskiego spotkało się ponad 60 malarzy, którzy pomimo nie odpuszczającej mżawki przygotowali wspólne dzieło inspirowane błękitem oceanu. Wieczór przyniósł pożegnalne after-party w dyskotece Chonabibe! przy dźwiękach serwowanych przez jednego z najlepszych DJ`ów prezentujących korzenie czarnej muzyki – DJ Papy Zury i DJ DBT.

Mimo paskudnej pogody, skomplikowanej logistyki (w ramach imprezy musieliśmy „obsłużyć” ponad 15 różnych punktów rozsianych po całym mieście) i tylko jednego (w porywach do dwóch) samochodu do dyspozycji, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy (DZIĘKUJEMY! BYLIŚCIE FANTASTYCZNI!), tytanicznej pracy teamu organizatorskiego i wyrozumiałości gości (DZIĘKUJEMY!) udało się zrealizować Festiwal zgodnie z planem.

Plakat Lubelskiego Festiwalu Graffiti 2009 jest tutaj.
Publikacja z Lubelskiego Festiwalu Graffiti 2009 jest tutaj.
Film podsumowujący Festiwal jest tutaj.
Za pomoc dziękujemy.

Dofinansowanie Festiwalu:

One response to “LFG 2009

  1. Pingback: 2008-2012 LFG History | LUBELSKI FESTIWAL GRAFFITI·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s