Galeria Zewnętrzna // Kamil Kuzko

Tegoroczna edycja ALL MY CITY rozpocznie się otwarciem Galerii Zewnętrznej na ścianie przy ul. Peowiaków. Działalność Galerii zainauguruje ekspozycja wykonana przez Kamila Kuzko.

Do tej pory ściana była przy ul. Peowiaków, była odnawiana w nieregularnych odstępach czasowych, co rzutowało na jej wygląd. Europejska Fundacja Kultury Miejskiej obejmując ją na stałe w swoją opiekę, dbać będzie o to, aby na ścianie Galerii pojawiały się cyklicznie nowe prace, stworzone przez najlepszych artystów o światowej randze.

Fundacja od początków swojego istnienia przykłada szczególną wagę do przestrzeni publicznej organizując spotkania (cykl „Documenatry Stuff”) i debaty („Jakiej sztuki w przestrzeni publicznej potrzebuje Lublin?”), wykłady oraz pokazy filmów (cykl „Black2Black”).

Artystą tegorocznej, inauguracyjnej działalności Galerii Zewnętrznej będzie Kamil Kuzko.

Urodził się w 1981 roku, w Lublinie. Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w Pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Adama Styki uzyskał z wyróżnieniem w 2008 r., W tym samym roku rozpoczął staż asystencki w ramach środowiskowych studiów doktoranckich na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa Grzegorza Bednarskiego oraz pracowni rysunku Marka Szymańskiego. W 2012 roku obronił tytuł doktora na tejże uczelni. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Grafiki w pracowni Zbigniewa Cebuli. Od połowy lat 90 zaangażowany w tworzenie i rozwój sceny graffiti w Polsce – jeden z jej najbardziej znanych przedstawicieli.

„Sztuka Kamila Kuzko jest jednorodna wyrazowo i choć ta powściągliwość podskórnie żyje dynamicznym, realnym życiem, to jednak przede wszystkim mamy tu do czynienia z syntezą, w której urzeczywistnia się pierwiastek intelektualny ze zmysłowym lub mimesis. Trzeba jednak zaznaczyć, że Kuzko odrzuca imitacje ponieważ prowadzi grę przede wszystkim z formą i szczególnie tam się to uwidocznia, gdzie mamy do czynienia z rodowodem postkubistycznym tej sztuki.” 
Grzegorz Bednarski, Skąd? Dokąd?, „Wiadomości ASP”, kwiecień 2013, s. 102.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s