„All My City In…” Exhibition at Brain Damage Gallery

AllMyCityIn100x70All My City In… Urban Landscapes through the Eyes of Graffiti Writers

We believe that writers’ way of looking on urban landscapes is not only different from the way that they are seen by the rest of the society, but that the writers’ perspective is in fact more complex, more vivid, and therefore, much more interesting… 

Nie wierzymy, że writing da się sprowadzić do encyklopedycznego spisu treści z małą formułką roszczącą sobie prawo definiowania zjawiska. Nie wierzymy też, że choćby najwnikliwsza dokumentacja wytworów graffiti, pozwoli uchwycić, jak złożony jest świat kryjący się za tagami i przybranymi imionami.

Co więcej, nie wierzymy, że można cokolwiek zrozumieć z graffiti, dopóki nie spojrzy się oczami, którymi writerzy widzą miasto.

Dlatego wystawa „All My City In… Urban Landscapes through the Eyes of Graffiti Writers” chce spełnić rolę tych oczu. Przedstawia więc sposoby widzenia miasta charakterystyczne dla twórców graffiti z najróżniejszych części świata. Jesteśmy zdania, że sposób, w jaki writerzy postrzegają przestrzeń jest nie tylko odmienny od większości społeczeństwa, ale przede wszystkim bardziej złożony, bogatszy a przez to zdecydowanie ciekawszy. A zgromadzenie w jednym miejscu wielu punktów widzenia i kilkudziesięciu opowieści o przestrzeni może dać ciekawy efekt. Szczególnie, jeśli myślą przewodnią jest indywidualny i charakterystyczny rys twórczości każdego z writerów. Którzy tym razem mówią innym narzędziem niż farba.

Ten foto-projekt z pogranicza etnografii wizualnej i sztuki ma na celu poznanie rozmaitych sposobów percepcji i definiowania miasta. Warto zaznaczyć, że wyłaniający się na wystawie obraz może być daleki od oczekiwanych wzorców prezentacji ulicznych działań. Ale pytanie „jak writerzy z całego świata widzą przestrzeń, w której tworzą”, warte jest tego ryzyka. Do projektu zaprosiliśmy twórców z odmiennych kultur, niezależnie od ich stażu w teatrze ulicznych działań. I tym sposobem w wystawie udział biorą:

A1One/Iran,
Bart/Myanmar,
Basick/Peru,
Bostone/Poland,
Boris (The Grifters)/Bulgaria,
Buni/Spain,
Point/Czech Republic,
Does/Brasil,
Ekin/Hungary,
Fisek/Chile,
GrisOne/Colombia,
Inka /Germany,
Jacek Walesiak/ Poland,
Jotemel/Poland,
Kripoe/ Germany,
Miesto/Poland,
Minzo/India,
Nug/ Sweden,
Pantal/Poland,
Potiks/Poland,
Reno/Poland,
Roes/Poland,
Sput/Lithuania,
Stan/Russia,
Tius/Poland,
Vino/Spain

Odbiór wystawy wzbogaci tematyczny set muyczny przygotowany przez Ducziego/ Champion Sound Show

„Każdy obraz ucieleśnia jakiś sposób widzenia. Patrząc na zdjęcie, zachowujemy stale — jakkolwiek niewyraźnie — świadomość istnienia fotografa, który dokonał selekcji tego właśnie widoku spośród nieskończonej liczby innych możliwych widoków.“ (J. Berger, „Sposoby widzenia”)

Wernisaż: 30 sierpnia, piątek, godz. 19.00
Miejsce: Brain Damage Gallery / Stary Bombpark / Męczenników Majdanka 6a, Lublin.

2 responses to “„All My City In…” Exhibition at Brain Damage Gallery

  1. Pingback: ‘PAPAS 3′ – World premiere in Lublin | LUBELSKI FESTIWAL GRAFFITI·

  2. Pingback: DJ BLEKOT & PANTAL na Moście Kultury | LUBELSKI FESTIWAL GRAFFITI·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s